Multiple Teams · Rebel Track and Field Competes at UIL District 3-6A Championships


The Richland Rebel and Lady Rebel track teams competed April 3-4 at Weatherford’s Roo Stadium in the UIL District 3-6A Championships.

 

Top Finishers for the Lady Rebels: 

Alexis Lira – 4th Place, JV 32oom

Kyleigh Lopresti – 5th Place, JV Pole Vault

Kait Wash – 5th Place, Varsity High Jump

Taylor Phouangaphayvong – 4th place, Varsity High Jump

Summer Brown – 5th Place, Varsity 1600m

Maylea Brawner – 6th Place, Varsity 1600m; 5th Place, Varsity 800m

 

Top Finishers for the Rebels: 

Patrick Quenichet – 1st Place, JV 400m

Dean Rubio – 3rd Place, JV High Jump

Da’lon Arthur – 6th Place, JV High Jump

Brady Boyd – 5th Place, Varsity Triple Jump; 4th Place, Varsity 200m

Shuntez Irvin – 5th Place, Varsity Long Jump

Jonathan Garner – 2nd Place, Varsity 300m Hurdles

Caden Cox – 1st Place, Varsity 1600m; 2nd Place, Varsity 3200m

Jorge Baquier – 6th Place, Varsity 1600m

Alioune Ka – 3rd Place, Varsity 800m

Jalon Alcorn – 2nd Place, Varsity 200m

Emantavius Garrison – 5th Place, Varsity 100m

Varsity 4x100m Relay – Elijah Clark, Brady Boyd, Emantavius Garrison, Jalon Alcorn – 3rd Place

4x400m Relay – Jalon Alcorn, Alioune Ka, Alan Olvey, Jonathan Garner – 3rd Place

 

All District Lady Rebels

Taylor Phouangaphayvong – High Jump

Honorable Mention: Kait Wash – High Jump; Summer Brown – 1600m; Maylea Brawner – 800m, 1600m

Lady Rebel Qualifiers for Area Meet (April 18, Weatherford High School)

Taylor Phouangaphayvong – High Jump

 

All District Rebels

Brady Boyd – 200m

Jonathan Garner – 300m Hurdles

Caden Cox – 1600m, 3200m

Alioune Ka – 800m

Jalon Alcorn – 200m

4x100m Relay – Elijah Clark, Brady Boyd, Emantavius Garrison, Jalon Alcorn

4x400m Relay – Jalon Alcorn, Alioune Ka, Alan Olvey, Jonathan Garner

Honorable Mention: Brady Boyd – Triple Jump; Shuntez Irvin – Long Jump; Jorge Baquier – 1600m; Emantavius Garrison – 100m

Rebel Qualifiers for Area Meet (April 18, Weatherford High School)

Brady Boyd – 200m

Jonathan Garner – 300m Hurdles

Caden Cox – 1600m, 3200m

Alioune Ka – 800m

Jalon Alcorn – 200m

4x100m Relay – Elijah Clark, Brady Boyd, Emantavius Garrison, Jalon Alcorn

4x400m Relay – Jalon Alcorn, Alioune Ka, Alan Olvey, Jonathan Garner